Elite Polska
Gdy planujesz odchudzanie…
DietaMotywacja
| Karolina Gruszecka
Gdy planujesz odchudzanie…

Planujesz odchudzanie i często słyszysz ,,Zacznij od jutra’’ albo ,,Zacznij od dzisiaj!’’. A ja Ci powiem inaczej. Zacznij wtedy… KIEDY BĘDZIESZ GOTOWA. Dlaczego? Każda zmiana wiąże się z jakimś kosztem. Rzecz oczywista: Żeby zmieniła się masa ciała trzeba wprowadzić zmiany do swojego planu żywieniowego/treningowego. W końcu ,szaleństwem byłoby robić to samo oczekując innych efektów’. Co […]

Planujesz odchudzanie i często słyszysz ,,Zacznij od jutra’’ albo ,,Zacznij od dzisiaj!’’. A ja Ci powiem inaczej. Zacznij wtedy… KIEDY BĘDZIESZ GOTOWA.

Dlaczego?

Każda zmiana wiąże się z jakimś kosztem. Rzecz oczywista: Żeby zmieniła się masa ciała trzeba wprowadzić zmiany do swojego planu żywieniowego/treningowego. W końcu ,szaleństwem byłoby robić to samo oczekując innych efektów’.

Co jest potrzebne do każdej zmiany?

ZASOBY PSYCHOENERGETYCZNE. Twoja chęć, siła, energia, czas. Jak przechodzisz teraz przez jakiś trudny życiowy etap, może nie być to dobry moment na zmianę diety. Nie wymagaj od siebie wszystkiego. Tak się po prostu nie da. Wytrzymasz tydzień lub miesiąc, a potem będziesz sfrustrowana kolejną, nieudaną próbą. A z każdą kolejną nieudaną próbą spada Twoje poczucie sprawczości, które jest powiązane z poczuciem własnej wartości.

  • Twoje dziecko jest teraz w szczególnie wymagającym momencie?
  • Masz na głowie remont mieszkania?
  • Przeprowadzasz się?
  • Przed Tobą ważny egzamin?
  • Lub intensywny okres w pracy?
  • A może czujesz, że to czas na naprawę relacji z kimś bliskim?

Zajmij się najpierw tym. A jeśli chodzi o sylwetkę zrób realny plan minimum, czyli ,zamiast schudnąć – jeść na tyle zdrowo, aby nie przytyć’. I jak mimo naprawdę ograniczonego zasobu czasu uda Ci się utrzymać masę ciała jest to już DUŻY SUKCES.

Transteoretyczny model zmiany, który na przykładzie odchudzania opisuje w swojej książce pozwoli Ci zrozumieć, na którym jesteś etapie, i sprawdzić, czy jesteś gotowa do zmiany.

Co możesz zrobić już TERAZ? Zapytaj siebie szczerze czy w tym momencie życia, w którym jesteś masz zasoby psychoenergetyczne potrzebne do procesu odchudzania? Nie słuchaj innych – słuchaj siebie .

Autor: Karolina Gruszecka