Dlaczego tran i oleje roślinne są zdrowsze od tłuszczów zwierzęcych

Dlaczego tran i oleje roślinne są zdrowsze od tłuszczów zwierzęcych

Jest nieoczywistym i zaskakującym faktem, że tran i oleje roślinne są zdrowsze od tłuszczów zwierzęcych. Przez wiele lat tłuszcze zwierzęce były uważane za nieodzowną część naszej diety, ale badania naukowe ostatnich lat udowodniły, że ich nadmierne spożycie niewątpliwie może być szkodliwe dla zdrowia. Tak czy siak z kolei tran i oleje roślinne, pomimo negatywnego wizerunku, okazują się być korzystniejszym wyborem. Pomimo że co dokładnie sprawia, że te produkty są zdrowsze i dlaczego warto na nie postawić?

Skutki spożywania tranu i olejów roślinnych na zdrowie

Jedzenie potraw zawierających tran i oleje roślinne najwyraźniej może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Tak czy siak według badań przeprowadzonych przez niejeden instytut, spożycie trans tłuszczów zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i przyczynia się do podwyższenia poziomu złego cholesterolu we krwi.

Wpływ korzystania z tranu i olejów roślinnych na zdrowie człowieka

Korzystanie z tranu i olejów roślinnych zamiast tłuszczów zwierzęcych w gruncie rzeczy może mieć korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Wprawdzie tran, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, ma udokumentowane działanie przeciwzapalne i korzystne dla serca. Spożywanie tranu bezsprzecznie może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu, redukcji ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz wpływać na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy, są również zdrowszą alternatywą dla tłuszczów zwierzęcych. W każdym wypadku są one bogate w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są korzystne dla organizmu. Regularne spożywanie olejów roślinnych i tak w sumie może przyczynić się do obniżenia poziomu "złego" cholesterolu, który jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Mimo że dodatkowo, oleje roślinne zawierają witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem, wspierającym odporność organizmu i opóźniającym procesy starzenia.

O autorze
Web Developer

elitepolska.pl

Strona informacyjna dla wszystkich, którzy chcą poznać wiedzę na temat odżywiania.

Komentarze

0 komentarzy Napisz własny komentarz

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw swoją odpowiedź

Możesz też polubić